Stretching the budget: part packs and store cupboards

The eagle-eyed and mathematical geniuses may have noticed that I spent more than £10 for the two of us during my Live Below the Line shopping trips.

One part of the Live Below the Line rules I found contradictory last year was that on the one hand you’re meant to budget for whole packs of food items such as rice, pasta, noodles and eggs.

Yet on the other hand you’re allowed to share ingredients as a team, and for items such as salt, pepper, herbs and spices you can work out the cost of each item per gram and then budget proportionately.

I already have the relative luxury of spending £10 to feed 2 people, rather than just a fiver for one.

Last year I took a really hard line and only included the entire costs of packs of everything, even store cupboard ingredients like the 60p for a 100g pack of curry powder.

This year, I decided to stretch my cash by buying bigger packs of several ingredients, but only budgeting for the parts I plan on eating. The remainder will be devoured by my offspring, or by the whole family after Live Below the Line.

This means I could get cheaper onions, carrots, bananas and apples than buying them individually. It brought the dairy products within reach: half a pack of cheese singles, most of a large container of cheap milk and half a pack of butter.

I also raided my store cupboard, and included a few pence worth of dried mixed herbs, the elusive yeast sachets, some of the garam masala left over from last year, a teaspoon of sugar and a bit of Sainsbury’s Basics lard.

Finally, I only budgeted for the jam, oats and tea bags I thought we might use, after we had loads left over when Living Below the Line last year.

Spending extra money, and having some food left over to eat after 5 days, isn’t possible for many millions of people living in extreme food poverty worldwide.

 However, one of the things Live Below the Line taught me last year was to be much more aware of the cost per kilo. Where there is some (any) extra cash, it usually makes sense to buy bigger packs to last longer, even if it’s only buying a bag of 9 onions for a £1 rather than 5 individually.

Only on Live Below the Line could budgeting for one apple from a pack of 6, rather than a whole bag, become a moral dilemma.

 Sponsor Josh and me on our Live Below the Line challenge by donating to UNICEF here:

 https://www.livebelowtheline.com/me/muchmorewithless

1 Comment

  1. hannah barron
    17th November 2024 / 6:09 am

    I lost my job and there was no way to get income for my family, things was so tough and I couldn’t get anything for my children, not until a met a recommendation on a page writing how Mr Bernie Doran helped a lady in getting a huge amount of profit every 6 working days on trading with his management on the cryptocurrency Market, to be honest I was skeptical at first but I took the risk to take a loan of $500, and I contacted him unbelievable and I was so happy I received a profit of $5,500 with an investment of $500 within 7 days of trading , the most joy is that I can now take care of my family, i am just sharing my testimony on here. I don’t know how to appreciate your good work Mr. Bernie Doran, God will continue to bless you for being a life saver I have no way to appreciate you than to tell people about your good services. He can also help you recover your lost funds, For a perfect investment and good return on investment contact him on Gmail : Berniedoransignals@gmail.com or his whatsApp + 1 ( 424 ) 285 – 0682
    tell him i referred you

The contents of this blog are for information and ideas, and should not be viewed as financial advice. Use of the material is conditional on there being no liability for how you choose to use it. If you are unsure about any investments or financial issues, please contact a financial adviser.